Formy gromadzenia druków zwartych w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu

Ewa Mydlarz

The paper presents the forms of gathering books at the Economic University’s Library in Wrocław, which has been transformed into the Lower-Silesian Centre for Scientific and Economic Information (DCINiE). In addition to purchases, swaps and gifts, other ways of extending the collections have been discussed as well. To have a wider perspective, the author has compared the basic activities of the Gathering Departments of all the Economic Universities in Poland. The main challenge the Gathering Department’s workers face is the cooperation with the research workers of their university in order to adjust properly to the dynamic changes in the library science of the 21st century where the library should become a hybrid unit.
Author Ewa Mydlarz (ML)
Ewa Mydlarz,,
- Main Library
Book Urszula Ganakowska, Mirosława Różycka (eds.): Strategie gromadzenia zbiorów w bibliotekach polskich. Materiały z IV Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej. Pobierowo, 15-17 września 2011, Bibliotekarz Zachodniopomorski, vol. IX, 2012, Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie, ISBN 9788387879945, 352 p.
Strategie_ gromadzenia_zbiorów_w_bibliotekach_polskich.pdf / 5,13 MB / No licence information
Abstract in PolishW związku z przeobrażeniami, przed jakimi stanęła Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, czyli transformacją w Dolnośląskie Centrum Informacji Naukowej i Ekonomicznej, w artykule wykazane zostały obowiązujące w niej aktualnie formy gromadzenia druków zwartych. Obok zakupu, wymiany i darów, uwaga poświęcona została też innym sposobom powiększania kolekcji. Dla rozszerzenia spektrum porównano podstawowe aspekty funkcjonowania oddziałów gromadzenia we wszystkich bibliotekach uniwersytetów ekonomicznych w Polsce. Z powyższej analizy wynika, że jednym z najważniejszych z wyzwań stojących przed pracownikami Oddziału Gromadzenia w DCINiE powinna nastąpić bliższa współpraca z kadrą naukową. Wszystko w celu najlepszego dostosowania się do dynamicznych zmian w bibliotekarstwie XXI w., wobec których biblioteka musi stać się jednostką hybrydową.
URL https://zbc.ksiaznica.szczecin.pl/dlibra/publication/30751/edition/29173/content?ref=desc
Mydlarz_Formy_Gromadzenia_Drukow.pdf 303,3 KB