Specyfika systemu transportowego w obsłudze szpitala na przykładzie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu

Bartosz Wojtowski

The article discusses the specificity of hospital transport, which primary purpose is related to saving human health and life. The author’s aim is to indicate possible optimizations in the transport of the University Clinical Hospital in Wrocław. Moreover, the system of ordering sanitary transport by means of the “Karetex” software has been thoroughly evaluated.
Author Bartosz Wojtowski (WUE)
Bartosz Wojtowski,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsSpecificity of the transport system in hospital service on the example of the University Clinical Hospital in Wrocław
Book Bobowski Sebastian, Kuźmińska-Haberla Aleksandra (eds.): Ekonomia i międzynarodowe stosunki gospodarcze, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2018, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 9788376957388, 122 p.
Bobowski_Kuzminska-Haberla_Ekonomia_i_miedzynarodowe_stosunki_gospodarcze.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Keywords in Polishtransport, transport szpitalny, transport sanitarny
Keywords in Englishtransport, hospital transport, sanitary transport
Abstract in PolishW artykule została omówiona specyfika samochodowego transportu szpitalnego, którego podstawowym celem jest ratowanie zdrowia i życia ludzkiego. Autor obrał za cel wskazanie możliwych optymalizacji w transporcie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Ponadto wnikliwej ocenie został poddany system zamawiania transportu sanitarnego za pomocą oprogramowania „Karetex”.
Wojtowski_Specyfikacja_systemu_transportowego_w_obsludze_szpitala.pdf 916,25 KB
ScoreMinisterial score = 20.0, 28-10-2019, MonographChapterAuthor