Struktura i preferencje użytkowników wypożyczalni rowerowych na przykładzie przedsiębiorstwa City Bike w Nowym Jorku

Aleksandra Śniegucka

The aim of the article is to verify the structure and preferences of bike rental users. Continuous analysis of this type of data is important from the point of view of the company, because it allows a flexible adaptation of resources and service offerings, and can also reduce unwanted costs. The survey was based on information made available to the public by City Bike company operating in New York. The publicly available database contains such data as the number of rentals, the type of user, its gender and age. This information was analysed with the help of statistical tools, enabling the definition of motivation to use the services of an enterprise with a distinction between specific types of consumers.
Author Aleksandra Śniegucka (WUEB)
Aleksandra Śniegucka,,
- Wroclaw University of Economics and Business
Other language title versionsStructure and preferences of bike rental users on the example of City Bike in New York
Book Szozda Natalia, Pawłowska Marta (eds.): Logistyka i transport, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2020, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 9788376958019, 88 p.
Szozda_Pawlowska_Logistyka_i_transport.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Keywords in PolishNowy Jork, wypożyczalnia rowerów, weryfikacja konsumenta
Keywords in EnglishNew York, bicycle rental, consumer verification
Abstract in PolishCelem artykułu jest weryfikacja struktury i preferencji użytkowników wypożyczalni rowerowych. Ustawiczna analiza tego typu danych jest istotna z punktu widzenia przedsiębiorstwa, ponieważ pozwala na elastyczne dostosowywanie zasobów oraz oferty usługi, a także może wpłynąć na ograniczenie niepożądanych kosztów. Badanie odbyło się na podstawie informacji udostępnionych do wglądu publicznego przez firmę City Bike prowadzącą swoją działalność na terenie Nowego Jorku. Ogólnodostępna baza zawiera dane, takie jak liczba wypożyczeń, typ użytkownika, jego płeć, a także wiek. Za pomocą narzędzi statystycznych przeanalizowano te informacje, umożliwiając zdefiniowanie motywów skłaniających do skorzystania z usług przedsiębiorstwa z rozróżnieniem na konkretny rodzaj konsumenta.
Sniegucka_Struktura_i_preferencje_uzytkownikow_wypozyczalni_rowerowych.pdf 1,19 MB
Score sourcepublisherList