Regulacje rządowe na rynku węgla w Polsce

Robert Wodzicki

The aim of the article was to describe the impact of government regulations on the coal market. Excise tax and bailing out companies were analyzed. The article shows the stated problems in the light of “the second best” theory by R. G. Lipsey and K. Lancaster and Stigler’s economic regulation model.
Author Robert Wodzicki (WUE)
Robert Wodzicki,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsGovernment regulations on the coal market in Poland
Book Borkowska Bożena (eds.): Ekonomia, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2018, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 9788376957302, 117 p.
Borkowska_Ekonomia.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Keywords in Polishwęgiel, regulacje rządowe, akcyza, alternatywne źródła energii
Keywords in Englishcoal, government regulations, excise, alternative energy sources
Abstract in PolishCelem artykułu jest przedstawienie wpływu regulacji rządowych na rynek węgla w Polsce. Analizie został poddany wpływ podatku akcyzowego oraz dopłaty do upadających przedsiębiorstw. Podstawę teoretyczną stanowiły koncepcje second best oraz model regulacji G. Stiglera.
Wodzicki_Regulacje_rzadowe_na_rynku_wegla.pdf 1 019,12 KB
ScoreMinisterial score = 20.0, 28-10-2019, MonographChapterAuthor