Reakcje podatników na obciążenia fiskalne

Patrycja Krakowiak

The effect of avoiding taxes evolves along with the development of tax system. A person who pays taxes tries to evade giving up the whole assets, which the exchequer demands, or at least to minimize its size. The forced shape of the tax is desire not to pay it and it might be a natural response. The protection from taxes is important for a taxpayer. The existence of taxes stimulates to look for techniques which allow to circumvent the tax obligation. The purpose of this article is to present causes of avoiding taxes, show some attitudes for taxation and finally answer a question – why does the society tend to commit a crime to pay lower taxes?
Author Patrycja Krakowiak (WUE)
Patrycja Krakowiak,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsTax payers’ reactions to tax burden
Book Biernacki Michał, Kowalak Robert (eds.): Rachunkowość, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2017, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 978-83-7695-663-3, 134 p.
Keywords in Polishpodatki, reakcje podatników na opodatkowanie, mentalność podatników
Keywords in Englishtaxes, taxpayers’ reactions to taxation, taxpayer’s mentality
Abstract in PolishZjawisko ucieczki przed podatkiem rozwija się wraz z rozwojem systemu podatkowego. Osoba płacąca podatki stara się uniknąć oddania całości majątku, którego żąda system podatkowy, lub chce co najmniej zmniejszyć jego rozmiar. Przymusowy charakter podatków skutkuje chęcią uniknięcia zapłacenia świadczenia i jest to poniekąd naturalna reakcja. Obrona przed podatkiem jest ważną czynnością dla podatnika. Istnienie podatków pobudza do szukania sposobów, które pozwolą ominąć obowiązek podatkowy. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie przyczyn takiego postępowania i mentalności mu towarzyszącej, wyróżnienie konkretnych postaw wobec opodatkowania, a w końcu udzielenie odpowiedzi na pytanie, dlaczego społeczeństwo gotowe jest uciekać się do przestępstwa, aby obniżyć płacone podatki.
Krakowiak_Reakcje_podatnikow_na_obciazenia_fiskalne.pdf 543,74 KB
ScoreMinisterial score = 20.0, 28-10-2019, MonographChapterAuthor