Rozpoznanie transakcji łańcuchowych oraz trójstronnych

Agnieszka Guzdek

Chain and trilateral transactions are characterized by the fact that goods are delivered directly from the first party located in one EU Member State to the final purchaser in the chain, located in another EU Member State. This kind of transaction occurs in companies more and more often, so it is important to correctly identify them and to make every effort to make the documentation reflect reality. All of this affects the settlement of VAT in or outside the country. Meeting certain conditions allows to apply the simplified method for trilateral transactions, which frees up unnecessary formalities. The purpose of this article is to explain what a chain transaction is and how it can be simplified using the trilateral transaction mechanism.
Author Agnieszka Guzdek (WUE)
Agnieszka Guzdek,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsChain and trilateral transactions recognition
Book Biernacki Michał, Kowalak Robert (eds.): Rachunkowość, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2017, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 978-83-7695-663-3, 134 p.
Keywords in Polishtransakcje łańcuchowe, transakcje trójstronne, WTT
Keywords in Englishchain transaction, trilateral transaction, intra-Community transaction
Abstract in PolishTransakcje łańcuchowe i trójstronne charakteryzują się tym, że w ich wyniku rozpoznaje się jedną wysyłkę/transport oraz kilka dostaw. Takie transakcje w firmach zdarzają się coraz częściej, dlatego ważne jest ich prawidłowe rozpoznanie i dołożenie wszelkich starań, aby dokumentacja odzwierciedlała rzeczywistość, ponieważ wszystko to wpływa na sposób rozliczenia podatku VAT w kraju oraz poza nim. Spełnienie określonych przesłanek pozwala na stosowanie metody uproszczonej przy transakcjach z krajami Unii Europejskiej, co zwalnia z niepotrzebnych formalności. Celem artykułu jest wyjaśnienie, czym jest transakcja łańcuchowa i w jaki sposób można ją uprościć, stosując mechanizm transakcji trójstronnej.
Guzdek_Rozpoznanie_transakcji_lancuchowych_oraz_trojstronnych.pdf 495,23 KB
ScoreMinisterial score = 20.0, 28-10-2019, MonographChapterAuthor