Znaczenie społecznej odpowiedzialności biznesu w przedsiębiorstwach kurierskich

Marta Pawłowska

Corporate Social Responsibility is concept which is shaping up since the 19th century. It relies on social, environmental and economic actions including balance between them. In the article has been analyzed reports, scientific studies and articles. There has been shown also history of the CSR, polish specificity of the CEP industry, chosen actions about environmental pillar of Corporate Social Responsibility and criticism of the courier company approach. The article aims to examine not only the issue and importance of the concept, but also describing its different standards used by corporations in different regions.
Author Marta Pawłowska (WUEB)
Marta Pawłowska,,
- Wroclaw University of Economics and Business
Other language title versionsThe importance of Corporate Social Responsibility in package delivery companies
Book Szozda Natalia, Pawłowska Marta (eds.): Logistyka i transport, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2020, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 9788376958019, 88 p.
Szozda_Pawlowska_Logistyka_i_transport.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Keywords in Polishspołeczna odpowiedzialność biznesu, branża KEP, CSR
Keywords in EnglishCorporate Social Responsibility, CSR, CEP industry
Abstract in PolishSpołeczna odpowiedzialność biznesu jest ideą kształtującą się już od XIX wieku. Polega ona na działaniach społecznych, ekologicznych i gospodarczych oraz zachowaniu między nimi odpowiedniej równowagi. W tekście analizie poddano artykuły, raporty oraz opracowania naukowe. Opracowano również rys historyczny koncepcji, przedstawiono polską specyfikę branży KEP, wybrane działania dotyczące ekologicznego filaru CSR oraz krytykę podejścia do tego tematu przez przedsiębiorstwa kurierskie. Artykuł ma na celu omówienie znaczenia społecznej odpowiedzialności oraz opisanie odmiennych standardów stosowanych przez przedsiębiorstwa w różnych regionach.
Pawlowska_Znaczenie_spolecznej_odpowiedzialności_biznesu.pdf 342,76 KB
Score sourcepublisherList