Podatek na miarę XXI wieku, czyli opodatkowanie działalności cyfrowej

Weronika Chuchla

This paper presents the European Commision’s proposal on the common system of a digital services tax. It defines the concept of the digital tax and intorduces two of the Commision’s proposals. The author of the paper focuses on the short-term solution and the long-term solution. The paper also presents adventages and disadventages of these solutions and their effects on the digital market. It is based on the EC’s directives, reports and articles about the taxation on the digital market. The author concludes that the digital tax in its current form should not be implemented because it may result in decreasing the competitiveness and attractiveness of the European digital market. The following research methods were used in the work: the analysis of the legal acts, literature studies and inference.
Author Weronika Chuchla (WUE)
Weronika Chuchla,,
- Wrocław University of Economics
Other language title versionsThe tax of the 21st century i.e. the system of a digital services tax
Book Biernacki Michał, Kowalak Robert (eds.): Rachunkowość, Debiuty Studenckie - Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, 2020, Wydawnictwo Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, ISBN 9788376957982, 182 p.
Biernacki_Kowalak_Rachunkowosc.pdf / No licence information (file archived - login or check accessibility on faculty)
Keywords in Polishopodatkowanie działalności cyfrowej, podatek cyfrowy, rynek cyfrowy
Keywords in Englishdigital services tax, digital tax, digital market
Abstract in PolishArtykuł przedstawia propozycje Komisji Europejskiej dotyczące opodatkowania działalności cyfrowej, a tym samym definiuje pojęcie podatku cyfrowego oraz przybliża projekty Komisji. Autorka artykułu skupia się przede wszystkim na przybliżeniu przejściowego rozwiązania krótkoterminowego oraz docelowego rozwiązania długoterminowego zaproponowanego przez Komisję Europejską. Artykuł przedstawia również ocenę tych rozwiązań oraz wskazuje na potencjalne pozytywne i negatywne skutki, które niesie ze sobą wdrożenie nowego podatku. Wywody poparte są dyrektywami Komisji Europejskiej, raportami i artykułami na temat opodatkowania działalności cyfrowej. Opierając się na nich, autorka dochodzi do wniosku, że wprowadzenie podatku cyfrowego w obecnej formie nie powinno mieć miejsca, ponieważ może skutkować zmniejszeniem konkurencyjności i atrakcyjności rynku europejskiego. Metody badawcze, które wykorzystano, to analiza i krytyka aktów prawnych, studia literaturowe oraz wnioskowanie.
Chuchla_Podatek_na_miare_XXI_wieku,_czyli_opodatkowanie_dzialalnosci_cyfrowej.pdf 302,8 KB
Score sourcepublisherList